Zupa koperkowa

Bardzo lubię koperek. Ma lekko anyżowy, odświeżający posmak. Jest idealny jako dodatek do wszystkich wiosennych i letnich obiadów. Wykorzystujemy w kuchni najczęściej listki kopru, ale także jego łodygi i nasiona – najczęściej przy kiszeniu ogórków. Suszone nasiona także mają zastosowanie w wielu potrawach. Robiłam nie raz kapuśniak z młodej kapusty z nasionami kopru właśnie. Młode ziemniaczki z koperkiem, po prostu pycha! I ta zupa też jest wspaniała – lekki bulion, ziemniaki oraz duuuuża ilość koperku. Szkoda, że mój małżonek nie przepada za tym ziołem. I ma jakiś radar antykoperkowy w sobie, bo gdy gotowałam tę zupę na obiad dzwonił do mnie z pracy z zapytaniem “co na obiad?” i nie wystarczyła mu odpowiedź “zupa”… “A co w tej zupie?” Odpowiedziałam, że warzywa 😛 Jak zobaczył, że to koperkowa, to niezbyt się ucieszył, ale o dziwo smakowała mu nawet 🙂 Pewnie dlatego, że było w niej dużo ziemniaczków 😉

Skąd pomysł na tę zupę? Zimą w ramach przywołania wiosny gotowała ją u siebie Qualietta ze Skarbnicy Smaków. Gdy ją u niej zobaczyłam, postanowiłam zrobić ją właśnie wiosną, kiedy koperku jest zatrzęsienie.

 

2015-05-29_koperkowa

 

ZUPA KOPERKOWA

 

Składniki na 4 porcje:

1,5 litra bulionu warzywno-drobiowego

0,5 kg młodych ziemniaków

1 dorodny pęczek koperku

pieprz, sól

2 łyżki śmietany

2 łyżki kaszy manny

 

1. Gotujemy bulion. Naprawdę polecam zrobić to samemu. W gotowych kostkach bulionowych jest wiele niezdrowych składników: tłuszczy trans, polepszaczy itd. Jak zrobić taki bulion. Gotować w ok. 4 litrowym garnku przez około 1,5 godziny na wolnym ogniu np. 4 udka z kurczaka z porcją włoszczyzny z cebulą oraz zielem angielskim (2-3), liściem laurowym (1-2), pieprzem w ziarnach (1 łyżka) i solą (u mnie 1 łyżeczka, bo mało solę). Mięso z takiego bulionu możemy zjeść na II danie, a włoszczyznę pokroić do sałatki jarzynowej lub zupy przygotowywanej na bazie wywaru (także koperkowej).

2. Ziemniaki obieramy, kroimy w małą kostkę. Wrzucamy do gotującego się bulionu i gotujemy ok. 25 minut na wolnym ogniu.

3. Koperek siekamy i wrzucamy do bulionu, gotujemy chwilę.

4. Śmietanę mieszamy z 2 łyżkami kaszy manny w małym garnuszku. Dolewamy po chochli zupy i mieszamy. Robimy tak, aż napełnimy cały garnuszek. Jeśli nie będziemy się spieszyć, nie zważy nam się śmietana. Dolewamy zawartość garnuszka do zupy ciągle mieszając. Gotujemy jeszcze kilka minut. Zupa gotowa!

 

Koperek należy do roślin selerowatych. Jest bardzo zdrowy. Zawiera wiele cennych witamin (szczególnie dużo witaminy C) oraz składników mineralnych. Ma działanie uspokajające, łagodzące dolegliwości trawienne (lek przeciw kolce), obniża ciśnienie krwi. Okłady z naparu kopru mają właściwości antyseptyczne. Naprawdę warto go używać w kuchni i w domu 🙂

 

Danie pachnące ziołami - wiosna 2015

Tags: ,

3 komentarze to Zupa koperkowa

  1. Badylarka pisze:

    Świetny pomysł na wykorzystanie koperku 🙂 Dziękuję za udział w akcji i pozdrawiam 🙂

  2. qualietta pisze:

    Dziękuję :). Osobiście koperek uwielbiam.

  3. thiessa pisze:

    Ja zupowa maniaczka nigdy koperkowej nie jadlam. Jak zakoncze diete to zrobie, na razie ziemniakow nie moge.

Leave a Reply

Name and Email Address are required fields. Your email will not be published or shared with third parties.