Za oknem szaro, deszczowo i wietrznie. Nawet moja mopsica nie chce wychodzić na spacery. Dlaczego zatem nie przygotować takiej rozgrzewającej zupy na dzisiejszy obiad?
KREM DROBIOWY ZE SZPARAGAMI
Składniki:
bulion:
2 nogi z kurczaka
młoda włoszczyzna
cebula
3 ziarna ziela angielskiego
2 liście laurowe
10 ziaren pieprzu
łyżeczka soli
2 litry wody
pęczek zielonych szparagów
cebula
por
2 łyżki masła
5 łyżek ryżu białego
liść laurowy
śmietana 18%
sól, pieprz
1. Przygotowujemy bulion drobiowo-warzywny. Gotujemy mięso kurczaka z warzywami i przyprawami przez ok. 1 godzinę na wolnym ogniu. Na początku zalewamy wodą same nogi z kurczaka, czekamy aż się zagotuje i szumujemy. Dopiero po tym zabiegu dodajemy warzywa i przyprawy. 20 minut przed końcem gotowania dodajemy opaloną nad gazem cebulkę, aby bulion miał złocisty kolorek. Po ugotowaniu odcedzamy bulion i odmierzamy 1 litr do naszej zupy. Jeśli mamy przygotowany bulion drobiowy, to pomijamy ten krok. Możemy też użyć bulionu z 2 kostek drobiowych rosołowych, ale ja radzę samemu przygotowywać bulion, bo ma lepszy smak i jest dużo zdrowszy. W opcji bez gotowania rosołku musimy pamiętać, że potrzebne nam jest gotowane mięso z kurczaka w ilości ok. 200 gram.
2. Szparagi obgotowujemy przez 2 minuty w osolonej wodzie z dodatkiem cukru (aby nie straciły koloru) i odcedzamy. Wodę wylewamy. Lekko ostudzone szparagi kroimy na mniejsze kawałki, główki odstawiamy na bok, będziemy je dodawać pod koniec do zupy.
3. W garnku rozpuszczamy masło i smażymy na nim posiekaną w półplasterki cebulę i posiekanego w plasterki pora. Po 2 minutach dodajemy ryż i smażymy jeszcze kilka minut ciągle mieszając. Zalewamy wszystko litrem wody. Dodajemy liść laurowy. Gotujemy 20 minut pod przykryciem.
4. Dorzucamy do zupy łodygi szparagów i ewentualnie warzywa z rosołku, jeśli wcześniej go sami przygotowywaliśmy oraz pieprz mielony (u mnie ok. 1/2 łyżeczki). Gotujemy jeszcze ok. 10 minut na wolnym ogniu. Zestawiamy zupę z palnika, wyjmujemy z niej liść laurowy i miksujemy blenderem. Na koniec dodajemy posiekane mięso z kurczaka i mieszamy. Sprawdzamy smak i ewentualnie dosalamy. Gdy używamy bulionu z kostki musimy uważać, aby nie przesolić zupy.
5. Podajemy ozdobione łyżką śmietany i główkami szparagów.
Zupa ta jest bardzo pożywna i spokojnie może zastąpić cały obiad. Gorąco polecam! Szczególnie na takie chłodniejsze wiosenne dni, jak dziś 🙂
Zupę przygotowałam w oparciu o przepis Carole Clements z książeczki z serii Z kuchennej półeczki tom Zupy.
Tags: szparagi, zielone szparagi
Fajne połączenie. Zupa pyszna i zarazem pożywna!