Tematem kolejnego wspólnego gotowania było podkręcone gazpacho. Propozycje były różne. Bardzo podobał mi się pomysł na gazpacho pomidorowe z czereśniami czy chłodnik z bobu z szynką serrano. Zdecydowałam się jednak pójść w zupełnie innym kierunku. Zrobiłam pochodzące ze wschodniej Andaluzji ajo blanco, o którym Conrado Moreno powiedział “Specyficzny ostro-słodki smako ajo blanco może być dla Polaków nieco obcy, ale myślę, że warto go spróbować!” (Joanna Pawełczak Europa w kuchni). I czy było warto? Myślę, że tak. Bardzo ważny jest tutaj dodatek białych winogron, które nieco łagodzą ostrość czosnku. Więc dopóki nie skończyły się krojone winogrona, dopóty mi ta zupka smakowała. Na pewno trzeba jej przyznać, że ma właściwości chłodząco-orzeźwiające.
W ubiegłym roku przygotowałam gazpacho pomidorowe, które również polecam Wam spróbować. Jego smak na pewno jest bliższy Polakom.
Nie wiem czy wiecie, że hiszpańskie słowo gaspacho pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego kawałeczki lub od arabskiego słowa na rozmoczony chleb. Nie jest też jasne czy gaspacho sprowadzili do Hiszpanii Rzymianie (chleb moczony w oliwie) czy Maurowie.
Po przepisy na inne gazpacho zapraszam do Gin, Marty, Zuzi, Panny Malwinny oraz Mirabelki.
AJO BLANCO – CHŁODNIK Z MIGDAŁÓW Z CZOSNKIEM
Składniki na 2 osoby:
ok. 150 g bagietki pszennej (ok. 1/3)
ok. 200 ml wody
100 g migdałów lub mąki migdałowej
4 ząbki czosnku
50 ml oliwy z oliwek + trochę do ozdobienia zupy
sól, pieprz
ok. 300 g białych winogron bezpestkowych
1. Bagietkę pokroić i zalać wodą. Moczyć ok. 15 minut przekładając kromki na drugą stronę. Bagietka wchłonie całą wodę.
2. Migdały zblanszować, obrać i zmielić w blenderze. Ja korzystałam z gotowej mąki migdałowej z nieobranych migdałów. Czosnek obrać.
3. W blenderze zmiksować namoczoną bułkę z mąką migdałową, przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz oliwą z oliwek. Mikstura powinna mieć konsystencję zupy-krem. Jeśli jest zbyt gęsta można dodać więcej wody. Doprawić do smaku solą.
4. Wstawić chłodnik na kilka godzin (przynajmniej 3) do lodówki.
5. Winogrona umyć, osuszyć i pokroić w plasterki.
6. Schłodzone ajo blanco rozlać do talerzy. Dodać pokrojone winogrona. Ozdobić odrobiną oliwy z oliwek i posypać delikatnie pieprzem mielonym.
Przepis powstał na bazie kilku innych znalezionych w internecie oraz książek Joanny Pawełczak Europa od kuchni oraz Kuchnia śródziemnomorska z serii Z kuchennej półeczki.
Dodaję moje ajo blanco do akcji Zuzi z Chilli, czosnek i oliwa. Bardzo żałuję, że nie udało się mi dodać więcej przepisów. W przyszłym roku muszę się lepiej zorganizować!
Jestem bardzo ciekawa smaku tej zupy, nawet myślała, żeby ją zrobić, ale nie miałam winogron;)
Musiało być naprawdę intensywnie czosnkowe 🙂
Migdały i czosnek w zupie razem? To musi być niesamowite połączenie…
Bardzo ciekawy przepis. Nigdy nie wpadłabym na takie połączenie składników.
продвижение на английском языке
Mops w kuchni » Blog Archive Ajo blanco – chłodnik z migdałów z czosnkiem – Mops w kuchni