Cały czas próbuję dla Was odczarować bakłażana. Mój mąż nie jest jego fanem. Ale zauważyłam jedno, że nie lubi go w wersji smażonej (bo nasiąka tłuszczem jak gąbka), ale w wersji pieczonej chyba jest dla niego do strawienia. Przy tym bakłażanie nie zająknął się ani jednym słowem, że mu nie smakuje. Jadła go też moja teściowa i babcia męża i słyszałam same pochwały, więc na pewno będzie on co jakiś czas gościł na naszym stole. Najbardziej wszystkim smakowały rodzynki, które były w farszu, a obawiałam się, że to one będą najbardziej kontrowersyjne.
Imam bayildi oznacza dosłownie omdlały Imam i ma podobno swoje źródło w tym, że jeden Imam zareagował omdleniem na potrawę przygotowaną przez swoją żonę. Nie wiadomo jednak czy na skutek jej ceny (przyprawy), czy ponieważ bakłażan przygotowany w ten sposób był tak dobry. Podaje się go na zimno jako przystawkę do alkoholu (meze). Ja zaserwowałam go, jakb był jeszcze lekko ciepły, razem z ryżem. Korzystałam z przepisu z książeczki Z kuchennej półeczki. Kuchnia śródziemnomorska. Anne White.
Razem ze mną faszerowane bakłażany przygotowały Mirabelka, Emilia oraz Martynosia.
Omdlały Imam jest wegański. Jego mięsna wersja to Karnıyarık.
IMAM BAYILDI – OMDLAŁY IMAM, CZYLI BAKŁAŻAN FASZEROWANY POMIDORAMI, CEBULĄ, RODZYNKAMI I PRZYPRAWAMI
Składniki na 6 porcji:
3 średnie bakłażany
5 łyżek oliwy z oliwek do smażenia
2 duże cebule
2 ząbki czosnku
0,8 kg podłużnych pomidorów (lima)
3 łyżki rodzynek
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
skórka starta z 1/2 cytryny
sok z 1/2 cytryny
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
1/2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
1/4 łyżeczki chilli w proszku
sól, pieprz
+ ryż do podania
1. Bakłażany przekroić wzdłuż na pół, wydrążyć (ja robię to specjalną wykrawaczką do melonów, ale można użyć łyżki/noża) zostawiając 0,5 cm. Odłożyć na bok.
2. Miąższ bakłażana drobno posiekać. Przełożyć na sito ułożone na garnku/misce, posypać solą, wymieszać i zostawić na 30 minut. Po tym czasie opłukać, zostawić na chwilę na sicie do odsączenia, osuszyć np. ściereczką.
3. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę. Cebulę drobno posiekać. Na patelni rozgrzać 3 łyżki oliwy i smażyć na niej cebulę, aż będzie szklista. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i smażyć jeszcze 2 minuty ciągle mieszając.
4. Do cebuli i czosnku dodać miąższ bakłażana, pomidory, rodzynki, skórkę z cytryny i sok, natkę pietruszki oraz przyprawy. Podsmażać ok. 20 minut, mieszając. Mieszanina powinna zgęstnieć.
5. Naczynie do zapiekania posmarować resztą oliwy. Połówki bakłażanów napełniać farszem i układać w brytfannie. Przykryć folią aluminiową. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 ºC. Piec ok. 45 minut.
6. Podawać schłodzone z ryżem.
Przepis dodaję do mojej akcji Warzywa psiankowate 2015 , akcji Emilii Turcja od kuchni oraz akcji Wyraczynki Kuchnia Bliskiego Wschodu 2015 🙂
Polecam Wam też inne przepisy z bakłażanem w roli głównej, jakie pojawiły się już wcześniej na blogu:
- Baba ghanoush – pasta z pieczonego bakłażana z tahini
- Hiszpańska sałatka z pieczonego bakłażana i papryki – escalivada
- Bakłażanowe krążki
- Bakłażan z koperkowym sosem
- Zupa bakłażanowa
- Adżapsandali
- Curry z bakłażanów
- Ratatouille
- Musaka
- Zapiekanka z bakłażana
- Zapiekanka z bakłażana i fasolki szparagowej z chilli
- Bakłażany faszerowane czosnkiem, serem żółtym i pomidorami
- Bakłażany nadziewane indykiem
- Caponata
- Ciasto czekoladowe z bakłażanem
- Bakłażany marynowane po ormiańsku
- Lutenica
Tags: bakłażan, psiankowate, Turcja, warzywa psiankowate
To moja ulubiona wersja baklazana. Wyglada super.
Wygląda bardzo apetycznie, muszę wypróbować wersję wegetariańską, bo moja z jagnięciną niesamowicie mi smakowała;)
Takiej wersji faszerowanego bakłażana jeszcze nie znałem. Brzmi bardzo zachęcająco!
Aby uniknąć nasiąkania tłuszczem, jak niestety dzieje się w wersji smażonej, gotuję go i polewam stopionym masłem z bułką tartą lub bez.Smakuje prawie tak samo, wg mnie jest delikatniejszy.