Kapuśniak kujawski

Ta zupa jest zdecydowanie bardziej pracochłonna w przygotowaniu niż prezentowania poprzednio pomidorowa z jabłkami. Wymaga użycia dwóch garnków i jednej patelni. I tak uprościłam nieco sposób jej przygotowaniu w porównaniu z oryginalnym przepisem. A jak smakuje? Jak połączenie kapuśniaku z krupnikiem. Myślę, że przekona przeciwników krupniku, a na pewno nie zniechęci miłośników kapuśniaku. Ja wpisuję ją na stałe do naszego jadłospisu! Mój dwuletni syn jadł, aż mu się uszy trzęsły 🙂

 

 

Przepis pochodzi z książki Regionalna kuchnia polska. Kujawy. Wpis powstał w ramach przygotowywania dań polskiej kuchni regionalnej z innymi blogerkami. Koniecznie zobaczcie co to są karbonatki u Mirabelki, proziaki u Pati oraz posmakujcie łódzkiej zalewajki u Martynosi.

 

KAPUŚNIAK KUJAWSKI

 

Składniki na 6 porcji:

0,5 kg kości od schabu

1 pęczek włoszczyzny

0,5 kg ziemniaków

100 g kaszy jęczmiennej średniej

0,4 kg kiszonej kapusty

1 duża cebula

100 g parzonego wędzonego boczku

garść suszonych grzybów

ok. 3,5 litrów wody

3 ziarenka ziela angielskiego

1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki

1/2 łyżeczki mielonego pieprzu

sól

 

 

1. Przygotować bulion. Kości (może być też mięso z kością) zalać wodą (ok. 2,5 litra), zagotować, odszumować. Dodać obraną włoszczyznę, ziele angielskie i łyżeczkę soli. Gotować ok. 1,5 godziny aż powstanie bulion.

2. W tym czasie, gdy zacznie gotować się bulion, włożyć do drugiego garnka posiekaną kapustę i grzyby. Zalać ok. 1 litrem wody i gotować około godzinę.

3. Gotowy wywar odcedzić, wrzucić do niego obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz kaszę. Gotować 20 minut.

4. Na rozgrzaną patelnię wrzucić boczek pokrojony w drobną kostkę, chwilę smażyć mieszając. Dodać posiekaną cebulę i smażyć razem z boczkiem około 5 minut.

5. Do garnka z bulionem z ugotowanymi ziemniakami i kaszą dolać zawartość garnka z kapustą i grzybami, boczek z cebulą oraz pokrojone mięso wieprzowe (oddzielone od kości). Dodać mieloną paprykę, doprawić pieprzem i gotować jeszcze 5-10 minut.

6. Podawać z ciemnym pieczywem.

 

Przepis dodaję do akcji Kuchnia Krajów Słowiańskich Qualietty ze Skarbnicy Smaków.


Kuchnia Krajów Słowiańskich 2018

Tags: , , , ,

2 komentarze to Kapuśniak kujawski

  1. Martynosia pisze:

    Wygląda niezwykle interesująco. Mówiąc szczerze nigdy nie słyszałam o takim połączeni, ale może kiedyś spróbuje ją zrobić 🙂

  2. O matko! Ale polaczenie ciekawe – nie slyszalem o tym nigdy, a sporo kapusniakow i to na swinskim ryju takze – jadlem. Musze to zrobic na dniach!

Leave a Reply

Name and Email Address are required fields. Your email will not be published or shared with third parties.