Kochani,
W końcu po 1,5 roku funkcjonowania mojego bloga kulinarnego udało mi się zorganizować dla Was konkurs z prawdziwego zdarzenia. Nie przypadkowo będzie to konkurs sponsorowany przez firmę MAJONEZY-KĘTRZYN. Odkąd pamiętam moja mama piekąc co roku piernik na Wigilię używała właśnie Piernika Kętrzyńskiego. Przepis na ten pyszny piernik mojej mamy możecie znaleźć w tym wpisie.
Firma MAJONEZY-KĘTRZYN produkuje nie tylko ciasta, ale także pyszne majonezy i musztardy. Dlatego konkurs będzie miał dwa wymiary: będziecie wymyślać potrawy WYTRAWNE z wykorzystaniem majonezów i musztard oraz WYPIEKI na bazie ciast tej firmy.
Zasady konkursu są następujące:
1. W komentarzach do tego wpisu podać autorski przepis na potrawę bożonarodzeniową koniecznie z wykorzystaniem produktów MAJONEZY-KĘTRZYN (z podaniem nazwy produktu) z zaznaczeniem w której z kategorii konkursowych startuje (WYTRAWNE czy WYPIEKI). Każdy może podać po jednym przepisie na potrawę wytrawną i wypiek w dniach 7-14.12.2011. Chodzi tutaj o podanie samego przepisu bez ukazywania jego realizacji, gdyż tym zajmę się już ja w III etapie konkursu.
2. Podać nick oraz adres e-mail do korespondencji. Zgłoszenia anonimowe nie będą brane pod uwagę. W konkursie mogą brać udział tylko osoby mieszkające na terytorium Polski.
W II etapie konkursu, czyli w dniach 15-16.12 2011 jury w składzie: ja i przedstawiciel firmy MAJONEZY-KĘTRZYN wybierzemy po dwa przepisy z kategorii WYTRAWNE i WYPIEKI, które zrealizuję i umieszczę ich zdjęcie na blogu do 18.12.2011.
III etap, czyli rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 19.12.2011. Dwóch zwycięzców wyłonię wraz ze sponsorem i ogłoszę wyniki na blogu. Szczęśliwcy powinni otrzymać paczki tuż przed Świętami 🙂
W skład nagrody będę wchodzić: majonez kętrzyński stołowy, majonez lekki, majonez o smaku czosnkowym i chrzanowym, musztardy stołowa i krzepka, piernik kętrzyński, babki oraz gadżety firmowe takie jak: firmowa rękawica kuchenna, koszulka, magnes, długopis i torba ekologiczna.
Zapraszam zatem do wymyślania przepisów z następującymi produktami:
Majonez stołowy i lekki
Majonezy smakowe: o smaku czosnkowym i chrzanowym
Musztardy: stołowa i krzepka
Piernik kętrzyński 500 g, 750 g
Babki: domowa, makowa, cytrynowa, piaskowa
Sponsorowi nagród na pewno będzie bardzo miło, gdy polubicie profil firmy na Facebook’u.
Zapraszam także do polubienia strony Mops w kuchni na FB. Nie są to jednak warunki konieczne, aby móc wziąć udział w konkursie.
W razie pytań proszę o kontakt na mops@wlodarczyki.net.
Tags: konkurs
WYTRWANE
Śledź z grzybkami i musztardą
– 1 kg śledzia w solance moczymy przez kilka godzin w wodzie by stracił moc zasolenia
– słoiczek grzybów marynowanych w occie (najlepiej podgrzybki)
– 6 łyżek musztardy Stołowowej Kętrzyńskiej
– 1 mała cebula drobno pokrojona
– 3 ogórki konserwowe (średniej wielkości)
– 3 łyżki majonezu Kętrzyński lekki
Śledzie pokrojone w plastry wkładamy do miski i dodajemy grzybki marynowane pokrojone drobno, cebulę drobno pokrojona sparzoną, pokorojone drobno ogórki konserwowe, oraz musztardę i majonez. Wszystki razem mieszamy i odstawiamy do lodówki na 12h. Gotowe.
WYPIEKI
Babeczki piaskowo-piernikowe
Przygotowujemy babkę piaskową Kętrzyński Wypiek wg przepisu, przy czym do ciasta na koniec dodaje całe opakowanie przyprawy do piernika (kupna, lub własna kompozycji) i pieczemy je jak babeczki, w papilotach. Po upieczeniu dekorujemy lukrem z białek (1 bialko ubijamy z 100g cukru pudru) i kolorywmi posypkami.
Mamy gotowa babeczki piernikowo-piaskowe.
A wiesz Aniu, że ja pierwszy raz słyszę o tej firmie? Nigdy nie spotkałam na półkach sklepowych majonezu Kętrzyńskiego. A zakupy robię w różnych miejscach. Jak to czasem człowiek może się zdziwić 🙂
A powiedz mi, czy w Twoim konkursie trzeba podać przepis na danie i wytrawne i wypiek, czy wystarczy jeden przepis?
@Margarytka: A widzisz, udało mi się Cię zaskoczyć 😉 Nie wiem jak jest z majonezem, za to piernik kętrzyński jest powszechnie dostępny w całej Polsce.
Można wziąć udział w jednej kategorii, czyli podać jeden przepis lub w dwóch – podać wtedy zarówno na danie WYTRAWNE, jak i WYPIEK. Może to być w jednym lub dwóch komentarzach, tak jak zrobiła Kinga powyżej.
WYTRAWNE:
Ziemniaki pieczone z pastą z wędzonej makreli na sałacie:
dla 2 osób:
2 ziemniaki
duża wędzona makrela
majonez Kętrzyński
szczypiorek
mix sałat: rukola, roszponka, lodowa
winegret
sos balsamiczny
Ziemniaki dobrze wyszorować, przekroić na pół, ułożyć na blasze, skropić oliwą, posypać przyprawami :cząber, tymianek, rozmaryn, mięta, koperek, natka pietruszki, posolić. Piec 1 godz. w 200 st. (termoobieg).
Makrelę oczyścić, rozdrobnić, utrzeć z 2 łyżkami majonezu.
Na talerzach ułożyć sałaty, polać klasycznym winegretem, skropić sosem balsamicznym, ułożyć połówki ziemniaków- udekorować je pastą z makreli i majonezu. Posypać wszystko szczypiorkiem ew. natką
Niedługo przepis pojawi się na moim blogu 🙂
Ziemniaki pieczone z pastą z wędzonej makreli na sałacie- zawsze.oliwek@gazeta.pl
teraz dojrzałam, ze to miały być przepisy na potrawę bożonarodzeniową :0
no nic, niech przepis już zostanie u Ciebie :*
@oliwek: możesz jeszcze dodać przepis na WYPIEK, a te ziemniaczki myślę, że wpisują się w tematykę!
Ah…przypomniał mi się majonez bełchatowski. Można go było wyjadać ze słoika, taki był pyszny. Był, bo syn zabił ojca producenta i majonezu już nie ma. 🙁
Wytrawnie:
Sałatka warzywna:
Marchew – 4 sztuki
pietruszka korzeń- 3 sztuki
seler – 1/2 małego
ziemniaki 3 sztuki
groszek z puszki – 3 łyżki
kukurydza z puszki – 2 łyżki
ogórek kiszony – 4 sztuki
cebula – 1 sztuka
jajka – 2 sztuki
majonez stołowy Kętrzyn – 2 łyżki
musztarda stołowa Kętrzyn – 1 łyżeczka
sól – 1 łyżeczka
pieprz – 1/2 łyżeczki
Marchew, pietruszkę ,seler i ziemniaki ugotować bez obierania do miękkości. Po ugotowaniu obrać i pokroić w drobną kostkę. Ogórki kiszone i cebule pokroić w drobną kostkę. Ugotować jajka na twardo.Ugotowane pokroić w kostkę.
Wszystkie składniki: marchew, piertuszke, ziemniaki, seler, ogórki, cebulę, jajka,groszek i kukurydzę wymieszać razem w misce. Przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy Majonez stołowy Kętrzyn i musztardę stołową Kętrzyn – Dokładnie mieszamy. Przekładamy do miseczki i podajemy. Idealne na śniadanie Bożonarodzeniowe oraz na kolację. U nas w domu jest co roku w każde Święta.
Pozdrawiam
Magda
WYTRAWNE
Sałatka śledziowa
Śledzie (marynowane) kroimy w kostkę, dodajemy pokrojone w kostkę ugotowane ziemniaki i korniszony. Mogę być też ogórki kiszone. Posypujemy pokrojonym koperkiem. Nie dosalamy, bo śledzie są słone, a ziemniaki przy gotowaniu się soli. Dodajemy majonez KĘTRZYŃSKI i trochę jogurtu, by złagodzić smak. Doprawiamy pieprzem. Sałatka powinna się przegryźć.
WYTRAWNE
Piersi z kurczaka w musztardzie
Z piersi kurczaka robimy filety i lekko rozbijamy. Nacieramy solą, pieprzem, oliwą i musztardą KĘTRZYŃSKĄ. Odstawiam na godzinę. Smażymy na oliwie z każdej strony.
WYTRAWNE
Ptysie czosnkowe
Przygotowujemy ciasto parzone.
– 110g masło
– 290ml wody
– łyżeczka soli
– 225g mąki pszennej
– 7 jajek
1. Najpierw masło wrzucamy do garnka i zalewamy wodą, dodajemy sól – stawiamy na gazie, aż zawrze. Mieszamy.
2. Dodajemy mąkę i mieszamy, by nie powstały grudki. Ciasto będzie gładkie, ale wilgotne. Będzie wyglądało jak puree z ziemniaków.
3. Przekładamy do miski. Musi wystygnąć
4. Stopniowo dodajemy jajka i mieszamy aż ciasto wchłonie je. Można zmiksować.
5. Ciasto przekładamy do rękawa i robimy na papierze do pieczenia kulki. Smarujemy je jajkiem wymieszanym z wodą. Pieczemy 25-30 minut w 220*C.
Po upieczeniu czekamy aż ostygną. W tym czasie robimy “wypełnienie”:
– majonez KĘTRZYŃSKI – czosnkowy
– koperek pokrojony drobno w bardzo dużej ilości (by masa miała prawie zielony kolor)
– jogurt naturalny
Wszystko łączymy i odstawiamy do przegryzienia się. Wkładamy do rękawa i po zrobieniu odpowiednich dziurek w “ptysiach” – wpuszczamy masę czosnkową do środka przez rękaw. I gotowe 🙂
@mollisia: można dodać po jednym przepisie w każdej kategorii, napisz proszę, która z 3 Twoich propozycji ma wziąć udział w konkursie w kategorii WYTRAWNE. (Jeśli nie będzie odpowiedzi pod uwagę wezmę jedynie I zamieszczony przez Ciebie przepis). Zapraszam też do dodania przepisu w kategorii WYPIEKI. Pozdrawiam
@Pluskotka: Smutna historia… Zapraszam do dodania Twoich propozycji w dwóch kategoriach konkursowych.
WYTRAWNE
KOLOROWA SAŁATKA
2 piersi z kurczaka
mała kapusta pekińska
1 cebula
przyprawa do gyrosa
majonez KĘTRZYŃSKI o smaku czosnkowym
1 ząbek czosnku
mały łagodny ketchup
6 konserwowych ogórków
puszka konserwowej kukurydzy
Ogórki, cebule kroimy w plastry, a kapustę w paseczki.
Filet kroimy w kostkę, doprawiamy przyprawą do gyrosa i smażymy.
W przeźroczystym naczyniu układamy warstwami: usmażone mięso, cebulę, ogórki, kukurydze, ketchup i kapustę pekińską.
Majonez mieszamy z ząbkiem czosnku i polewamy nim sałatkę.
A ja podaję przepis na “Szubę”
2 średniej wielkości buraki,
4-5 filetów śledziowych (polecam z zalewy korzennej),
2 duże marchewki,
4 ziemniaki średniej wielkości
1 cebula czerwona
1 słoik majonezu Kętrzyńskiego
sól, pieprz
Warzywa gotujemy w mundurkach do miękkości. Studzimy. Obieramy, marchewkę i ziemniaki kroimy w drobną kostkę. Śledzie osączamy z zalewy, kroimy w kostkę. Wkładamy do salaterki, posypujemy posiekaną w kostkę cebulą, odrobinę solimy i pieprzymy. Smarujemy cienką warstwą majonezu. Posypujemy marchewką, solimy, pieprzymy, smarujemy majonezem, teraz warstwa z ziemniaków, sól, pieprz, majonez, starte na tarce buraki, sól, pieprz, majonez. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki.
WYPIEKI
Bożonarodzeniowa babka majonezowa
Składniki:
*0,5 szklanki mąki pszennej
*0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
*1 szklanka cukru
*4 jajka
*3 łyżki majonezu stołowego Kętrzyńskiego
*1 opakowanie cukru waniliowego lub aromat waniliowy
*1 łyżeczka proszku do pieczenia
*szczypta soli
* kakao (opcjonalnie)
Wykonanie:
Białka ubijam na sztywno ze szczyptą soli. Dodaję cukier, ubite żółtka, aromat, przesianą mąkę ziemniaczaną i pszenną z proszkiem do pieczenia. Całość mieszam.
Na koniec dodaję majonez.
Zazwyczaj odlewam połowę ciasta do innej miski i dodaję do niej kakao. W ten sposób otrzymuję dwukolorowy wypiek.
Formę do babki smaruję tłuszczem i obsypuję bułką tartę. Ciasto z dwóch misek wlewam do formy.
Piekę przez ok. 40 minut w temp. 170-180°C.
Gotowe ciasto oblewam polewą z ciemnej lub białej czekolady
O, rany… nie doczytałam tego. Wybacz. To wybieram ostatni mój przepis na ptysie czosnkowe. Dlatego, że są u nas ostatnio w rodzinie bardzo “modne” ;-), jako przegryzka do barszczu, albo innej zupy (niekoniecznie na wigilię, ale na Święta – pycha!)
Pozdrawiam
O ja, uwielbiam i piernik kętrzyński (pierwsze ciasto jakie w życiu zrobiłam) – teraz robię raczej sama od podstaw, ale sentyment pozostał no i majonez kętrzyński, naszym zdaniem najlepszy ze wszystkich, ale jednak w wersji klasycznej, próbowaliśmy smakowe ale to już nie to. Za to po wakacjach na Mazurach wieziemy przez całą Polskę po kilka zgrzewek majonezu kętrzyńskiego i zawsze jest nie rusz, do sałatki jakiś inny, kętrzyński za dobry, on będzie do kanapek 😀 O przepisach jeszcze pomyślę 🙂
@mollisia: w takim razie biorę pod uwagę ptysie w kategorii WYTRAWNE, możesz jeszcze coś dodać w kategorii WYPIEKI. Zapraszam!
@Lina w Śmietanie: Koniecznie musisz dodać jakiś przepis!
Miałam dodać jeszcze z WYPIEKÓW, ale zapomniałabym, gdyby nie Twój wpis przypominający 🙂
WYPIEKI
Babeczki (muffinki) świąteczne.
Ciasto na babeczki (muffinki) przygotowujemy dokładnie z przepisu podanego na opakowaniu BABKI DOMOWEJ (Kętrzyński Wypiek), ale kiedy już jest gotowe, dodaję do niego startą skórkę pomarańczy (uważać, by nie było tej białej części, która jest gorzka) i pół tabliczki startej na tarle czekolady gorzkiej (70% kakaa) – trzeba choć odrobinę ciasto spróbować, by wiedzieć jak bardzo pomarańczowe/ czekoladowe chce mieć babeczki.
Po upieczeniu maczamy w rozpuszczonej na parze gorzkiej czekoladzie (70% kakaa, 1,5 tabliczki). Jeśli chcemy/ zostało nam trochę “wiórek” pomarańczowych, możemy nimi posypać babeczki, kiedy jeszcze czekolada nie jest zastygnięta. I gotowe 😉
PS. Można ten sam wypiek zrobić w wersji dużej babki, dodać startą skórkę pomarańczy i wiórki czekoladowe a na koniec polać roztopioną czekoladą.
Pozdrawiam, mam nadzieję, że zdążyłam 🙂
WYTRAWNE
Świąteczna sałatka z łososiem – zdrowa, orzeźwiająca i ciekawa w smaku
30 dag łososia wędzonego
2 kawałki selera naciowego lub korzeń kopry włoskiego
2 łyżki majonezu Kętrzyn
2 łyżki chrzanu
pieprz
sól
sok z ćwiartki cytryny
Seler naciowy (lub koper włoski) po umyciu zetrzeć na tarce o średnich oczkach. Łososia podzielić na małe kawałki i skropić sokiem z cytryny. Oba składniki wrzucić do miski. Dorzucić zmieszany uprzednio chrzan i majonez, a na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem.
Wytrawne
Cielęcina z farszem
Przygotowanie:30 min
Pieczenie: 80 min
Składniki:
1kg cielęciny (najlepiej tylnej bez kości)
musztarda stołowa Kętrzyn
2 łyżki oleju
2 łyżki ziaren kolendry
sól, pieprz
Nadzienie:
marchewka
cebula
seler
szczypiorek
natka pietruszki
suszone zioła – rozmaryn i tymianek
2 łyżki oleju
1 łyżka bułki tartej
sól, pieprz
Sos:
marchewka
cebula
2 pomidory
2 ząbki czosnku
suszone zioła (te same co w nadzieniu)
1/2 l mięsnego wywaru z kostki
2 łyżki oleju
sól, pieprz
Warzywa na sos obrać , pokroić w kostkę i zrumienić na oleju.
Dodać przyprawy i pomidory, wlać wywar mięsny i pół szklanki wody. Dusić pod przykryciem ok 45 min.
Warzywa na nadzienie obrać, cebulę posiekać i podsmażyć na oleju. Dodać marchewkę i seler pokrojone w kostkę.Smażyć ok 5 min. Następnie dodać posiekany szczypiorek, natkę pietruszki, zioła, bułkę tartą, sól i pieprz. Nadzienie mamy gotowe.
Mięso umyć, osuszyć, wyciąć pośrodku wąski otwór, który należy wypełnić nadzieniem. Natrzeć mięso solą i pieprzem, posmarować musztardą. Podsmażyć na oleju, a następnie piec ok 50 min w piekarniku nagrzanym do 200 C. Pieczeń podawać pokrojoną w grube plastry i polaną sosem.
Smacznego!
uwielbiam te majonezy (numer jeden jak dla mnie), tylko nie ma ich nigdzie w
w-wie i znajomi mi czasem przywożą z Olsztyna
żałuję, że nie wiedziałam o konkursie, bo wzięłabym udział – może bym dostała te pyszności