Wczoraj przygotowałam prawdziwie węgierski obiad: leczo i pogacze. Pogacze to rodzaj pieczywa, który przyjmuje różne formy w różnych częściach Węgrzech. Podobno w każdym domu robi się je inaczej 😉 Najczęściej mają kształt zbliżony do bułek, choć w restauracjach piecze się je ciasno upchane w formie/blasze i później odrywa (dzięki nacięciu w formie kratki). Przypominają nieco focaccię i podobny wypiek popularny jest także w krajach byłej Jugosławii czy nawet Turcji.
Ja zrobiłam taką szybszą wersję pogaczy, w wersji pieczonym oddzielnie bułeczek, bo takie piecze się ok. 20 minut. Są zrobione z dodatkiem smalcu gęsiego. Można też użyć masła. Olej roślinny pewnie też może być, ale pogacze nie będą już wtedy miały specyficznego smaku.
Przepis pochodzi z książeczki Kuchnia węgierska z serii Rzeczpospolitej Podróże kulinarne. Tradycje, smaki, potrawy.
POGACZE Z CZERWONĄ FASOLĄ
Składniki na 12 sztuk:
250 g mąki pszennej
100 g czerwonej fasoli (może być z puszki)
75 g gęsiego smalcu (lub masła)
25 g drożdży
1/2 łyżeczki soli
szczypta czarnego pieprzu
50 ml śmietany 18%
1 małe jajko
1 żółtko
1. Jeśli chcemy użyć fasoli nie z puszki, trzeba ją zalać wodą dzień wcześniej. Moczyć całą noc, ugotować, odcedzić i ostudzić. Jeśli używamy fasoli z puszki, ten etap pomijamy. Po prostu odcedzić wówczas fasolę z zalewy. Zmiksować ze smalcem (lub miękkim masłem), drożdżami, śmietaną oraz 2 łyżkami mąki. Zostawić pod ściereczką na około 45 minut. Masa powinna w tym czasie znacznie urosnąć.
2. Do podrośniętej masy fasolowej dodać resztę mąki, sól, pieprz i rozmącone jajko. Wyrobić ciasto rękoma. Zostawić na kilkanaście minut do wyrośnięcia.
3. Podzielić ciasto na 12 kawałków, formować z każdego kulkę i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
4. Na wierzchu każdej bułeczki naciąć krzyżyk i posmarować wszystkie żółtkiem.
5. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 180 ºC (tryb grzania góra-dół, środkowa półka). Piec ok. 20 minut. Chwilę studzić na kratce i podawać jeszcze ciepłe z leczem lub węgierskim gulaszem.
Pogacze przygotowałam razem z Mirabelką w ramach jej akcji Festiwal Kuchni Węgierskiej 2015. Mirabelka przygotowała pogacze ziemniaczane. Jutro zapraszam na tradycyjne węgierskie leczo, które wspaniale smakuje właśnie z dodatkiem pogaczy 🙂
Tags: czerwona fasola, kuchnia węgierska, Węgry
Bardzo ciekawy przepis, ta fasola jest naprawdę intrygująca 🙂 Dziękuję, że dołączyłaś do wspólnego pieczenia 🙂
mniam, jakie pyszne :]
Iście węgierskie jadło!